Split payment – mechanizm podzielonej płatności

Split payment – mechanizm podzielonej płatności

Zakładając własną działalność wiele spraw należy zgłębić, by później nie być zaskoczonym, jeśli chodzi o prowadzenie firmy. Wbrew pozorom nie wystarczy po prostu zarejestrować swojego biznesu, by zarabiać pierwsze pieniądze. Wybór rodzaju księgowości, podatków, konta firmowego – te istotne elementy pozwalają nie tylko ułatwić funkcjonowanie w świecie biznesu, ale i działanie zgodnie z prawem. Być może jest wiele różnych określeń, wcześniej niespotykanych, których znaczenie jest na początku nieznane, a warto je poznać. Tak jak split payment, czyli inaczej mechanizm podzielonej płatności.

Co to jest split payment i do czego służy

Mechanizm podzielonej płatności polega na podzieleniu płatności za towar lub usługę za pomocą specjalnego przelewu. Kwota ta jest podzielona na netto, która trafia na rachunek sprzedawcy oraz podatek VAT, trafiający na rachunek VAT. Taki rachunek jest automatycznie tworzony przez bank jako dodatkowe konto. Dlatego warto jest po zarejestrowaniu firmy sprawdzić oferty banku i otworzyć firmowy rachunek. W niektórych bankach jest szansa, by otworzyć darmowe konto firmowe, które obniży koszty prowadzenia własnego biznesu. Split payment jest dedykowany podatnikom VAT, opłacającym transakcje przelewem w złotówkach i nie mogą korzystać z niego:

  • Konsumenci
  • Przedsiębiorcy otrzymujący faktury bez kwoty podatku VAT
  • Rozliczający się gotówką lub kartą

Decyzja o korzystaniu z mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolna. Bank, po otrzymaniu komunikatu rozdziela płatność na dwa różne konta dostawcy.

Kiedy split payment jest obowiązkowy

Podatnicy VAT, sprzedający lub nabywający tzw. towary wrażliwe mają obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Taka konieczność zachodzi również w przypadku, kiedy kwota faktury brutto przekracza 15 tys. Taki mechanizm nie działa na prywatnych kontach bankowych, dlatego aby móc skorzystać z tej opcji, niezbędne jest posiadanie firmowego konta bankowego. Dzięki temu, przy pomocy jednego komunikatu przelewu można opłacić kilka faktur, które są objęte mechanizmem podzielonej płatności.

Dodaj komentarz