Jak wygląda suszenie drewna w suszarniach?

Jak wygląda suszenie drewna w suszarniach?

Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych surowców, którego doskonałe właściwości doceniane są przez specjalistów działających w branży budowlanej. Jednak chcąc zadbać o odpowiednie przygotowanie drewna do zastosowania go w projekcie, należy zadbać o odpowiednie wysuszenie surowca pozwalające na pozbycie się z niego wilgoci oraz wszelkich szkodników i grzybów przy zachowaniu jego doskonałych właściwości. Efekt ten coraz częściej osiągany jest przy pomocy aerodynamicznych urządzeń dedykowanych do suszenia drewna. Jak wygląda suszenia drewna w nowoczesnych suszarniach i dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Dowiesz się z tego artykułu!

Czym są suszarnie do drewna?

Suszarnie do drewna to nowoczesne urządzenia przyjmujące postać aerodynamicznych komór, których zastosowanie pozwala na maksymalne skrócenie czasu suszenia oraz osiągniecie docelowej wilgotności drewna przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej jakości tego surowca. W tego typu konstrukcjach zastosowane zostały odpowiednie mechanizmy odpowiedzialne za kontrolowanie temperatury i przepływu powietrza. Ich obecność pozwala na zapewnienie przez suszarnie do drewna niezwykle wysokiej efektywności działań realizowanych przy ich pomocy.

Suszenie drewna w suszarniach – jak wygląda?

Suszenie drewna w specjalistycznych suszarniach to proces, który realizowany jest w komorze zapewniającej sprawną realizację dwóch cykli — podgrzewania wstępnego do temperatury około 35°C oraz przyrostu temperatury do optymalnej wartości pozwalającej na efektywne usuwanie wilgoci. Parametry ustalane w kontenerowej suszarni aerodynamicznej zależne są od kilku kluczowych czynników, do których zalicza się aspekty, takie jak:

  • gatunek suszonego drewna,
  • miękkość lub twardość drewna,
  • przekrój przygotowanego drewna,
  • wilgotność początkowa i pożądana wilgotność końcowa drewna.

Suszarnie do drewna — dlaczego warto?

Nowoczesne suszarnie do drewna to rozwiązanie stosowane na coraz szerszą skalę, którego zastosowanie pozwala na zyskanie szeregu korzyści. Postawienie na modułowe urządzenia komorowe do suszenia drewna przekłada się bowiem na zapewnienie szybkiego i sprawnego usuwania wilgoci z surowca, który po przeprowadzonym procesie wyróżnia się niezwykle wysoką jakością — drewno wysuszone w suszarni nie posiada przebarwień, odkształceń czy spękań. Niewątpliwą zaletą suszarni do drewna są także niskie koszty inwestycyjne i przyjazność tego rozwiązania dla ekosystemu.

Dodaj komentarz