Propriocepcja – terapia i ćwiczenie dzieci

Propriocepcja – terapia i ćwiczenie dzieci

Propriocepcja, czyli tzw. czucie głębokie (kinestezja), to zmysł, dzięki któremu człowiek ma świadomość ułożenia swojego ciała bez konieczności patrzenia na nie. Jest to umiejętność niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w zakresie ruchowym, zatem wszelkie odstępstwa od normy (np. w komunikacji pomiędzy receptorami a mózgiem) skutkują poważnymi problemami w prawidłowej koordynacji ciała, płynnym poruszaniu się, a także dostosowaniu siły do wykonywanej czynności.

Jak zaobserwować zaburzenia czucia głębokiego u dzieci

Wśród najmłodszych koordynacja ruchowa jest odmienna niż w przypadku ludzi dorosłych. Ma to związek z nieco innymi proporcjami ciała, nadmiarem energii, który często skutkuje pewnym pobudzeniem ruchowym, a także faktem, że dziecko dopiero zaczyna rozwijać swoje umiejętności motoryczne. Jeśli jednak rodzic widzi, że jego pociecha ma problemy z prawidłowym wskazaniem części ciała lub często przewraca się i uderza – wtedy można podejrzewać problemy z propriocepcją. Innymi zachowaniem, które wskazują na zaburzenia tego typu, jest stosowanie nieproporcjonalnie dużej siły – np. podczas zabawy lub pisania. Skutkuje to częstym, nieumyślnym niszczeniem przedmiotów używanych przez dziecko. Zaobserwować można również pewne kłopoty podczas rysowania lub pisania, które również związane są z użyciem nieproporcjonalnej energii, usztywniającej dłoń.
Nadmierne pobudzenie psychoruchowe bywa często kojarzone z takimi zaburzeniami jak np. ADHD, lub po prostu sprawianiem nieuzasadnionych problemów wychowawczych. Warto jednak pamiętać, że często takie zachowanie jest właśnie sygnałem nieprawidłowej komunikacji między proprioreceptorami.

Stymulacja i rozwój zmysłu kinestetycznego

Na szczęście propriocepcja jest zmysłem podatnym na stymulację, warto zatem zwiększać ilość bodźców potrzebnych do odbioru za pomocą czucia głębokiego. Istnieją specjalne ośrodki zajmujące się integracją sensoryczną, jednak duże efekty można osiągnąć prywatnie – podczas zabaw z dzieckiem w domu, a także w placówkach dydaktycznych – przedszkolach i szkołach. Ponieważ najlepsze efekty osiąga się poprzez rozrywkę, istnieją specjalne zabawy i ćwiczenia rozwijające zmysł propriocepcji. Do przyborów, które bardzo dobrze sprawdzają się w takiej sytuacji, zaliczyć możemy między innymi specjalne maty, wałki i wałki – tzw. maglownice, przez które dziecko może się przeciskać, przyzwyczajając się do bodźców związanych z czuciem głębokim. Polecane są także worki do zabaw ruchowych i uwielbiane przez najmłodszych – trampoliny i piłki do skakania. To tylko część asortymentu sklepu Moje Bambino. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej https://mojebambino.pl.

Dodaj komentarz