Jak wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne w 2022 roku

Jak wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne w 2022 roku

Według raportu Pracodawców Medycyny Prywatnej z 2021 roku rynek prywatnych usług medycznych rozwija się w Polsce bardzo intensywnie. To bezpośredni efekt wzrostu zapotrzebowania na tego rodzaju usługi. Wartość prywatnej opieki zdrowotnej trzy lata temu wyniosła 58 mld złotych a roczny przyrost do 2025 miał się kształtować na poziomie 6 proc.

W tym samym czasie zdecydowana większość wydatków na prywatną opiekę medyczną pokrywamy bezpośrednio z naszych prywatnych środków. Jedynie 1 mln rocznie jest przeznaczany na prywatne ubezpieczenia zdrowotne, które oferują dostęp do usług medycznych wartych dużo więcej niż wpłacane składki.

Klasyczne dylematy decyzyjne

Na polski rynek wkraczają kolejne firmy oferujące ubezpieczenia zdrowotne i zwiększa się różnorodność dostępnych pakietów. Oferty są dostosowywane do różnych grup wiekowych i zawodowych, np. sportowców czy emerytów. Ponadto na cenę pakietów ubezpieczeniowych wpływa bezpośrednio ich cena. Od czego zatem rozpocząć poszukiwania ubezpieczeń zdrowotnych i jakie aspekty powinniśmy brać pod uwagę, przeszukując oferty na rynku?

Po pierwsze, podobnie jak przed skorzystaniem z innych usług tu również powinniśmy wypunktować nasze potrzeby. Z jakimi problemami zdrowotnymi najczęściej się borykamy i z pomocy, których specjalistów najczęściej będziemy w tym roku na pewno korzystać.

Po drugie sprawdźmy dostępną na rynku ofertę – jakie zakresy usług medycznych zawierają poszczególne pakiety, jacy specjaliści są tam dostępni i o jakie usługi możemy je poszerzyć.

Następnie porównajmy nasze potrzeby z dostępną ofertą i zobaczmy czy nasz obecny stan zdrowia wymaga dostępu do szerokiej opieki zdrowotnej – rozbudowanego pakietu, czy też wystarczy nam pakiet podstawowy.

Placówki, karencja i cena

Przeglądając oferty różnych firm ubezpieczeniowych, zwróćmy również uwagę na liczbę i lokalizację placówek medycznych oraz opinię klientów, którzy korzystali już z ich usług. Dużym plusem będzie także możliwość skorzystania ze świadczeń w placówkach spoza wyznaczonej listy, w nagłych przypadkach.

Istotnym aspektem wyboru ubezpieczenia zdrowotnego będzie również długość karencji – okres, w trakcie którego po zawarciu umowy ubezpieczenia, nie będziemy objęci pełną ochroną. Może to dotyczyć specjalistycznych usług medycznych lub prowadzenia ciąży.

Na koniec porównajmy wybrane przez siebie pakiety (o podobnym zakresie usług) pod kątem cen.

Zapytajmy specjalistów

Prywatne ubezpieczenia medyczna dają nam możliwość szybkiego i prostego dostępu do lekarzy specjalistów. Nie potrzebujemy skierowania od lekarza ogólnego, a oczekiwanie na wizytę u specjalisty trwa zazwyczaj tylko kilka dni. Dlatego też prywatne ubezpieczenia zdrowotne zyskują w Polce coraz większą popularność.

Wybierając ubezpieczenie zdrowotne warto także sprawdzić dostępne w internecie rankingi prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i skorzystać z wiedzy specjalistów. Na trudne pytania odpowie nam Agencja ubezpieczeń Ama Consulting, która na bieżąco śledzi możliwości prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce i wybiera najciekawsze propozycje na rynku, aby cena w stosunku do oferowanego pakietu usług medycznych była najkorzystniejsza.

Dodaj komentarz