Zasady piłki ręcznej

Zasady piłki ręcznej

Choć nie dla wszystkich zajęcia na lekcji wychowania fizycznego z piłki ręcznej były atrakcyjne, obecnie nie brakuje entuzjastów tego sportu. W najważniejszych imprezach w tej dyscyplinie kibice dzielnie wspierają swoje reprezentacje, licząc na ich zwycięstwo. Co trzeba wiedzieć o zasadach, którymi kieruje się ta dyscyplina, zanim zasiądzie się przed telewizorem lub na trybunach?

Co mogą, a czego nie mogą szczypiorniści podczas meczu

Jak w każdej grze zespołowej, tak i w piłce ręcznej obowiązują zasady, których należy przestrzegać. Celem gry jest zdobycie przez jedną z drużyn jak największej ilości bramek, dzięki którym mogą wygrać cały mecz. Udział w nim bierze po 7 zawodników z każdej drużyny. Piłka może być:

  • rzucana
  • popychana
  • łapana
  • uderzana
  • zatrzymywana

Jednak zawodnik, mający w rękach piłkę, nie może z nią wykonać więcej, niż trzy kroki, dlatego podczas akcji występują częste kozłowania i podawania piłki kolegom z drużyny. Ta zasada nie dotyczy bramkarzy, chyba że wyjdą oni poza pole bramkowe, co czyni ich takim samym zawodnikiem, jak pozostali. Każdy mecz składa się z dwóch części, po 30 minut każda, a między nimi występuje 10-minutowa przerwa. Nad prawidłowym rozegraniem meczu czuwają sędziowie, którzy mają za zadanie rozstrzygać wszelkie kwestie sporne, łącznie z podyktowaniem rzutu karnego. Piłkarzom nie wolno wyrywać przeciwnikom piłki, przeszkadzać lub zastawiać przeciwnika podczas podania.

Dlaczego piłkarze ręczni nazywani są szczypiornistami

Nazwa “szczypiorniak”, określająca piłkę ręczną wzięła się od dzielnicy Kalisza, Szczypiorna, gdzie w roku 1917 żołnierze, nauczeni zasad gry od niemieckich strażników, rozgrywali mecze. Obecnie ta nazwa na stałe wpisała się do potocznego określenia piłki ręcznej. Szczególną popularnością w dzisiejszych czasach cieszą się rozgrywki międzynarodowe, a serwisy, które prowadzą wiadomości sportowe, na bieżąco przekazują najświeższe informacje oraz terminarz spotkań. Piłka ręczna to zarówno sport dla mężczyzn, jak i dla kobiet i dla obu płci są organizowane turnieje.

Dodaj komentarz