Ozonator czy jonizator powietrza – co wybrać

Ozonator czy jonizator powietrza – co wybrać

Jonizator i ozonator to dwa rodzaje urządzeń, które są powszechnie wykorzystywane do oczyszczenia powietrza. Co ciekawe, mimo iż stosuje się je do usuwania zanieczyszczeń i dezynfekcji, to ich zasada działania jest zupełnie inna. Czym one się od siebie różnią i które z nich warto wybrać do domu?

Jonizator i ozonator – czym są?

Jonizator powietrza jest urządzeniem, które wytwarza jony ujemne. Jego najważniejsze zadania to:

  • usunięcie z powietrza kurzu i alergenów,
  • kompensacja działania jonów dodatnich, a co za tym idzie – poprawa samopoczucia,
  • ograniczenie skutków działania grzybów, bakterii i wirusów.

Ozonator to urządzenie, które wytwarza ozon służący do dezynfekcji powietrza, wody i żywności. Jego działanie polega na:

  • eliminacji bakterii, wirusów, grzybów i pleśni za pomocą silnie reaktywnego chemicznie gazu,
  • usuwaniu pozostałości pestycydów z żywności.

Co ważne, na rynku są dostępne urządzenia, które łączą w sobie obydwie funkcje. Na stronie dlazdrowia.sklep.pl można znaleźć m.in. ozonator z funkcją jonizacji powietrza. W sprzedaży są też dostępne sprawdzone i niezawodne jonizatory.

Zastosowanie jonizatorów i ozonatorów

Jonizatory stosuje się m.in. w celu poprawy samopoczucia osób, które spędzają dużo czasu w określonych pomieszczeniach. Wykorzystuje się je również w pokojach, w których działa dużo urządzeń elektronicznych, wytwarzających jony dodatnie (kationy). Dzięki jonizatorom można też ograniczyć liczbę bakterii, pleśni oraz grzybów. Jony ujemne doskonale radzą sobie też z alergenami.

Zastosowanie ozonatora polega na oczyszczeniu powietrza, ale też ułatwia dezynfekcję pomieszczeń i różnych rodzajów powierzchni. Korzysta się z niego zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Ozonatory służą też do eliminacji znajdujących się w wodzie mikrobów i przykrych aromatów oraz usuwania zanieczyszczeń z produktów spożywczych. Dzięki nim można skuteczniej walczyć z różnymi rodzajami patogenów.

Dlaczego warto korzystać z jonizatorów i ozonatorów?

Działanie jonizatorów i ozonatorów w pewnym stopniu się uzupełnia. Dlatego warto zakupić sprzęt, który będzie odgrywał obydwie role. Warto dodać, że nowoczesny jonizator powietrza to urządzenie, które:

  • wyposażone jest w mikroprocesor, który ułatwia sterowanie,
  • posiada filtr HEPA i charakteryzuje się dużą skutecznością czyszczenia,
  • dostosowuje tryb pracy do intensywności zanieczyszczeń.

Jak widać, jonizatory i ozonatory powietrza to urządzenia, które w nieco inny sposób usuwają zanieczyszczenia z powietrza i różnych rodzajów powierzchni.

Dodaj komentarz