Wychodzenie z uzależnienia od alkoholu – co zrobić, by zakończyło się sukcesem

Wychodzenie z uzależnienia od alkoholu – co zrobić, by zakończyło się sukcesem

Podejmując walkę z nałogiem każdy alkoholik pragnie, by zakończyła się ona sukcesem. Niestety w wielu przypadkach bywa tak, że uzależnieni muszą to robić kilkakrotnie. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn może być nieprawidłowy styl życia, który przeciwdziała regeneracji wyniszczonego alkoholem organizmu. Wówczas chory bardzo ciężko doświadcza tzw. zespołu objawów abstynencji alkoholowej. Sprawia to, że sięga w końcu po trunek, by lepiej się poczuć. Co zrobić, by sukcesywnie przejść walkę z nałogiem? Odpowiedź poniżej.

Wychodzenie z nałogu alkoholowego – podstawowe kroki

Aby rozpocząć walkę z uzależnieniem od alkoholu, chory powinien zaprzestać pić. Tylko w stanie trzeźwym można podjąć odpowiednie kroki. Jeśli istnieje z tym problem, można udać się na detoks alkoholowy, gdzie w bezpieczny sposób przeprowadza się odtrucie organizmu z etanolu. Następnie chory powinien niezwłocznie:

  • podjąć adekwatną psychoterapię
  • zmienić styl życia

W zależności od zaawansowania choroby, psychoterapia alkoholika może (ale nie musi) rozpocząć się leczeniem w ośrodku zamkniętym, a następnie być kontynuowana w trybie ambulatoryjnym w postaci spotkań indywidualnych oraz grupowych. Warto również poszukać grup wsparcia, by móc o każdej porze skorzystać z pomocy.

Wychodzenie z nałogu alkoholowego – zmiana trybu życia

Ważną kwestię podczas walki z alkoholizmem stanowi aspekt zmiany stylu życia na bardziej zdrowy. Chodzi nie tylko o całkowitą eliminację obecności trunków, ale również o troskę o zdrowie i regenerację zniszczeń spowodowanych przez etanol. Dzięki temu nie tylko objawy zespołu odstawiennego będą znikome, ale również chory będzie się bardzo dobrze czuł w swoim trzeźwym ciele. Zatem warto:

  • utrzymywać odpowiednią higienę snu
  • uprawiać rekreację
  • oddać się jakiejś pasji
  • zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe

Choroba alkoholowa charakteryzuje się dietą ubogą w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały. Z uwagi na ten aspekt zdrowie alkoholika jest mocno nadszarpnięte. Odpowiednio zbalansowana dieta stanowi:

  • redukcję objawów zespołu abstynencji
  • szybką regenerację uszkodzeń organizmu
  • lepsze samopoczucie i poprawę kondycji psychofizycznej

Aby szczegółowo zgłębić tematykę jadłospisu wartościowego dla osoby walczącej z nałogiem alkoholowym, warto zajrzeć tu https://leczenieuzaleznienia.pl/blog/prawidlowy-jadlospis-przy-wychodzeniu-z-alkoholizmu/.

Poza zmianą nawyków żywieniowych, należy również wprowadzić do codziennej diety wodę, która jest podstawowym czynnikiem biorącym udział w przemianie materii oraz detoksykacji organizmu.

Stosując taką zbalansowaną dietę chory zyska bardzo dobre samopoczucie, co będzie źródłem siły do walki z nałogiem.

Dodaj komentarz