Dlaczego ważna jest dbałość o stan zębów dziecka

Dlaczego ważna jest dbałość o stan zębów dziecka

Niestety ale nadal wśród sporego grona rodziców panuje opinia, że o mleczne zęby dziecka nie warto przesadnie dbać, z uwagi na to, że i tak wypadną. Niemniej jednak jest to zdecydowanie niewłaściwe i nierozsądne postępowanie. Dlaczego ważna jest dbałość o stan zębów dziecka? Już odpowiadamy!

Czy warto leczyć mleczaki

Zęby mleczne z pewnością warto jest leczyć. Odpowiednie leczenie tych zębów, jakie proponują chociażby dentyści pod jedynką, ma duży wpływ na odpowiednie rozstawienie zębów stałych w jamie ustnej. Mleczaki odgrywają nieocenioną rolę w prawidłowym kształtowaniu się całego zgryzu. Jeżeli nie będą one odpowiednio zadbane mogą zbyt wcześnie wypaść, a wynikiem tego może być nieprawidłowy rozwój żuchwy oraz szczęki. Zęby stałe w takim przypadku mogą nie wyrosnąć w równym szeregu i nachodzić na siebie. Takie uformowanie uzębienia z pewnością będzie wymagało leczenia ortodontycznego.

Próchnica u dzieci – co warto o niej wiedzieć

Kolejnym powodem na to dlaczego ważna jest dbałość o stan zębów dziecka, jest fakt, że próchnica mleczaków jest o wiele bardziej nieregularna aniżeli ma to miejsce w przypadku zębów stałych. Szkliwo zębów mlecznych jest dwukrotnie cieńsze od szkliwa stałych, w związku z tym jest ono wyjątkowo narażone na wystąpienie próchnicy oraz innych schorzeń. Próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko, ponadto proces jest bywa bezbolesny oraz niewidoczny, ze względu na to, że zachodzi on pod szkliwem zębów. Warto również mieć w pamięci to, że próchnica jest zakaźną chorobą, podczas której ilość szkodliwych bakterii jest podwyższona. Te bakterie mogą z łatwością przenieść się na zęby stałe, które zostały niedawno wyrżnięte. Z tego właśnie powodu kondycja mleczaków ma ogromny wpływ na to jaki stan będzie miało uzębienie dziecka w przyszłości.

Kształtowanie nawyku dbania o higienę jamy ustnej u dziecka

Z pewnością bardzo ważnym czynnikiem, który kształtuje nawyki dziecka jest systematyczność dbania o higienę jamy ustanej. Ponadto dzieci powinny poznawać zasady związane z higieną zębów jak najwcześniej. Nie da się ukryć, że maluchy najczęściej uczą się przez naśladowanie, dlatego więc, bardzo ważne jest, aby rodzice dawali im odpowiedni przykład. Ucząc dzieci higieny jamy ustnej warto również pomagać sobie poprzez wybór kolorowych szczoteczek do zębów czy smakowych past. Bardzo ważne jest, aby dzieci kojarzyły dbanie o uzębienie z fajną zabawą i przyjemnością. Pamiętaj, aby uczyć dzieci dokładnego szczotkowania zębów, ponieważ niedokładne usuwana płytka nazębna jest wspaniałą przestrzenią do rozwoju bakterii i ognisk próchnicy.

Dodaj komentarz