Wszywka alkoholowa co to takiego, jak działa

Wszywka alkoholowa co to takiego, jak działa

Wbrew nazwie wszywka alkoholowa nie ma dostarczać alkoholu do organizmu. Nie działa ona jak gumy, czy plastry mające ułatwić rzucenie palenia.

Czym jest wszywka alkoholowa

Jest to środek chemiczny w postaci tabletek, który wyszywany jest za zgodą osoby uzależnionej w okolice pośladka. Disulfiram to aktywna substancja chemiczna, która w połączeniu nawet z najmniejszą ilością alkoholu powoduje reakcję alergiczną, będącą nawet zagrożeniem dla życia. Osoby, które decydują się na zabieg wszycia substancji mającej zniechęcać do picia alkoholu, powinny unikać wszystkich produktów zawierających w składzie etanol.

Przykładowe produkty z alkoholem, których należy unikać po wszyciu Esperalu:

  • chemia domowa z alkoholem w składzie,
  • środki do dezynfekcji,
  • produkty spożywcze m.in. czekoladki z alkoholem, ocet spirytusowy, czy ogórki kiszone,
  • leki w postaci nalewek, czy syropów.

Działanie leku zależy od masy ciała, aktywności fizycznej i przemiany materii danej osoby. Lek wszywa się w ilości przeliczanej na masę ciała pacjenta, tak by docelowo działał od 8 do 12 miesięcy po zabiegu. Ponieważ każdy z nas jest inny, nie można dokładnie określić czasu działania, dlatego ważną sprawą jest pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem, który poprzez wykonanie odpowiednich badań, jest w stanie określić ile disulfiramu pozostało jeszcze w organizmie człowieka.

Co jeśli wypiłem piwo po zabiegu i nie mam żadnych efektów alergicznych

Jeżeli okazałoby się, że w czasie trwania dwunastu miesięcy po zaszyciu leku pacjent skusi się jednak na spożycie alkoholu, ale nie będzie miał żadnych objawów oczyszczania organizmu z trucizny, warto upewnić się czy nie wybraliśmy tańszego zamiennika disulfiramu. Może okazać się, że tańszy zamiennik po prostu przestał już działać w naszym organizmie, albo jego działanie miało wywołać jedynie efekt placebo. Ważnym jest zatem, aby wybierając przychodnię mającą wykonać zabieg wszycia esperalu, nie wybierać najtańszej opcji, gdyż często cena nie idzie w parze z jakością. Nic się nie stanie, jeżeli to tylko substancja chemiczna nie mająca wpływu na nasz organizm. Gorzej dla naszego zdrowia jeżeli okaże się, że tani zamiennik z nieznanego źródła nie posiada odpowiednich certyfikatów i badań. Wtedy okazać się może, że naraziliśmy się na o wiele większe niebezpieczeństwo niż myśleliśmy.

Najlepiej wybierać mądrze i jeżeli już podejmujemy się zabiegu wszycia disulfiramu, to jednak nie pozwolić sobie na słabość i nie sięgać po alkohol w żadnej formie. Wystarczająco już zniszczyliśmy organizm spożywając za dużo alkoholu. Teraz najważniejszym drogowskazem jest zdrowie i rozsądek przy dokonywaniu wyboru.

Dodaj komentarz