Dywany w ciekawej kolorystyce

Dywany w ciekawej kolorystyce

Dywany, oprócz tego, że spełniają ściśle praktyczną rolę, mają też w sobie magiczną moc odmieniania aranżacji całego wnętrza. Dobrze dobrany do wystroju dywan może wydobyć szczególny urok pomieszczenia lub sprawić, że będzie się ono wydawało zdecydowanie bardziej jasne, przestronne lub… przytulne. Jak wybrać dobry dywan w ciekawej kolorystyce? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie!

Aby zakup dywanu był udany, należy przemyśleć kwestię umiejscowienia dywanu. Jest to podstawa. Czy dywan ma znajdować się na samym środku pomieszczenia i grać pierwsze skrzypce w aranżacji, czy raczej będzie znajdował się jedynie w wydzielonej strefie, na przykład pod kanapą w salonie? Jeśli kupujemy duży dywan na całą podłogę do pokoju, powinniśmy skupić się na tym, aby był on w stonowanej kolorystyce: pożądane są tutaj brązy, beże, szarości oraz wszelkiego rodzaju kolory w odcieniu pastelowym (na przykład, ciekawie wyglądają dywany jasnoniebieskie we wnętrzach stylizowanych na amerykańskie lata 50-te).

Dywany do wydzielania stref w pomieszczeniu


Jeśli jednak dywan ma pomóc nam wydzielić strefę w pomieszczeniu, wtedy nie tylko można, ale wręcz powinno się postawić na mocniejsze akcenty kolorystyczne dla tej tkaniny. Wszystko pod warunkiem, że współgra on kolorystycznie z pozostałą częścią pomieszczenia. Na przykład, kącik wypoczynkowy świetnie wydzielimy, jeśli obok kanapy i pod stolikiem kawowym położymy dywan o mocnym, soczystym kolorze. Modne w ostatnich czasach są szczególnie dywany zielone, które pasują doskonale do wnętrz w stylu minimalistycznym, w stylu boho lub w stylu nowoczesnym. Szczególnie dywan zielony w kwiaty i duże płaty liści – takie, jakie ma monstera. Tego typu dywan może pasować do beżu, szarości, brązów, wspomnianych pasteli, a także do bieli oraz do wnętrz utrzymanych w ciemniejszych stylistykach.

Dywan do przedpokoju


Dywanem można także podkreślić ciąg komunikacyjny w dużym, otwartym pomieszczeniu. Dobrze jest jeśli ma on kształt bieżnika (jeśli długi i stosunkowo wąski). Tutaj również należy postawić na mocny akcent kolorystyczny aczkolwiek dekoratorzy wnętrz polecają ograniczyć się z wzorami. Wzorzyste dywany zarezerwowane są bardziej do miejsc ekspozycyjnych, grających pierwszoplanową rolę we wnętrzu. Będzie to przestrzeń przed kompletem wypoczynkowym, okolice stołu jadalnianego, czy też miejsce, które oddziela ciąg kuchenny od salonu z kanapą.

Dywan a kolor podłogi


Za każdym razem, gdy przeglądamy oferty dywanów, pamiętajmy o tym, że powinny być one dobrze dobrane kolorystycznie nie tylko do mebli, zasłon i dodatków obecnych w pomieszczeniu, ale także do koloru podłogi. Nawet najpiękniejsze dywany zielone, czy modne ostatnio modele w geometryczne wzory, które oferuje na przykład sklep Topworld.pl nie będą cieszyć oka, jeśli zostaną położone na podłodze o gryzącej się z nimi kolorystyce.

Niezależnie od tego, czy wybieramy dywan o kolorze jaśniejszym, czy ciemniejszym od podłogi, powinniśmy zachować tę samą barwę. Czyli podłoga z jasnego drewna będzie dobrze współgrała z dywanem brązowym lub jasnobeżowym, ale już niekoniecznie z dywanem błękitnym.

Dodaj komentarz