Wycena gospodarstwa przed sprzedażą

Wycena gospodarstwa przed sprzedażą

Mając duże gospodarstwo rolne trudno będzie zrobić wycenę. Nie wiemy jak się za to zabrać, a zatem możemy mniej więcej szacować ile wart jest dom i pozostałe budynki. To zadanie nie będzie łatwe do wykonania dla kogoś, kto nie jest w ogóle obeznany w rynku nieruchomości. Nie pozostaje nam nic innego jak znaleźć rzeczoznawcę, dla

Mając duże gospodarstwo rolne trudno będzie zrobić wycenę. Nie wiemy jak się za to zabrać, a zatem możemy mniej więcej szacować ile wart jest dom i pozostałe budynki. To zadanie nie będzie łatwe do wykonania dla kogoś, kto nie jest w ogóle obeznany w rynku nieruchomości. Nie pozostaje nam nic innego jak znaleźć rzeczoznawcę, dla którego wycena nieruchomości to nie jest żaden problem. taka osoba poradzi sobie nawet z największych gospodarstw, które ma mnóstwo budynków. bardzo ważne jest również to, że taka osoba ma odpowiednie uprawnienia i odpowiada za dokument, który tworzy na końcu. bez tego dokumentu wycena jest tylko szacunkowa i nie mamy żadnego potwierdzenia w tym, co posiadamy. potencjalny klient chce wiedzieć ile to wszystko jest warte i w jakim jest stanie. im lepszy stan tym wyższa cena, ale przecież nie zawsze to widać i tylko profesjonalny rzeczoznawca jest w stanie to sprawdzić. to, dlatego korzystamy z usług takiego specjalisty od wycen.

Raport końcowy

Operat szacunkowy będzie sporządzany pod sprzedaż nieruchomości. To bardzo istotne żeby już w dniu umawiania się na wycenę powiedzieć o tym rzeczoznawcy. Będzie to również ujęte w dokumencie, jako cel wykonywania wyceny. Bardzo istotna w raporcie jest data jego powstania. To na tej podstawie można przez rok korzystać z operatu. Do dwóch lat można będzie zrobić aktualizacje, czyli jeśli jeden z budynków przeszedł remont to wiadomo, że jest warto o wiele więcej i rzeczoznawca wniesie poprawki. Jeśli zmiany będą dokonane dwa lata po wykonaniu operatu to nic nie można już zrobić. Trzeba będzie całą wycenę nieruchomości zlecać od początku. Najczęściej jest tak, że w kilka miesięcy po otrzymaniu raport końcowego nieruchomości są sprzedawane, bo taki był cel. Wartość budynków powinna być rzetelnie ustalana tak żeby właściciel był z tego zadowolony. Może nie zawsze tak jest, bo często spodziewamy się innej, wyższej ceny, ale trzeba się właśnie na takie rozwiązanie nastawiać.

Kawkopolana
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos