Tablice Ishihary do badania wzroku

Tablice Ishihary do badania wzroku

Tablice Ishihary obecne są w każdym gabinecie, w którym można zbadać wzrok. Pomagają w kilka zaledwie minut zweryfikować prawidłowe postrzeganie kolorów. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jakie schorzenia możesz dzięki nim zdiagnozować i na czym polega takie badanie. Doradzimy Ci także gdzie najlepiej zaopatrywać gabinet okulistyczny.

Jak wygląda badanie przy pomocy Tablic Ishihary

Test taki polega najczęściej na pokazaniu osobie diagnozowanej 14 lub 24 tablic (pełna wersja zawiera 38 plansz). Znajdują się na nich liczby, ukryte wśród różnokolorowych plam barwnych. Pacjent musi jedynie je wskazać. Całe badanie zajmuje tylko kilka minut, ale pozwala skutecznie zweryfikować czy dana osoba prawidłowo rozróżnia kolory.
Na rynku dostępne są też wersje tablic przeznaczone dla dzieci lub osób niepiśmiennych. Wśród kolorowych plam ukryte są na nich proste kształty przedstawiające np. motyla, gwiazdę lub kwiatek.
Cały test skonstruowany jest w taki sposób, że osoba postrzegająca barwy prawidłowo, nie ma najmniejszych trudności ze zidentyfikowaniem liczb lub kształtów. Nie da się też nauczyć na pamięć poszczególnych tablic, jeśli ich układ jest przypadkowy. Zapewnia to stuprocentową wiarygodność takiego badania.

Tablice Ishihary – kiedyś i dziś

Te proste w użyciu pomoce diagnostyczne wynalazł japoński uczony Shinobu Ishihara w 1917 roku. To właśnie od jego nazwiska tablice te wzięły swoją nazwę. Początkowo wykorzystywane były do badania wzroku wśród żołnierzy podczas I Wojny Światowej, jednak szybko zyskały międzynarodową sławę.
Współcześnie wykorzystywane są do diagnozowania daltonizmu i ślepoty barwnej na szeroką skalę. Trudno wyobrazić sobie gabinet szkolnej pielęgniarki bez tablic Ishihary. Badania tego rodzaju są obowiązkowo przeprowadzane u kandydatów na kierowców. Są także wymagane przed podjęciem pracy w niektórych zawodach takich jak np. sternik, pilot, żołnierz lub policjant.

Skąd wziąć Tablice Ishihary

Z pewnością najrozsądniej jest omijać szerokim łukiem niesprawdzone sklepy internetowe. W przypadku Tablic Ishihary ważne jest dokładne odwzorowanie oryginalnych barw, co może zapewnić jedynie wysoka jakość wydruku. Jeżeli planujesz więc zakup tego rodzaju pomocy diagnostycznej, skieruj się do renomowanego dostawcy sprzętu i akcesoriów okulistycznych. Sklep MDT.pl zapewnia najwyższą jakość oferowanych przez siebie produktów i cieszy się zaufaniem klientów. Na polskim rynku działa już od wielu lat zaopatrując gabinety okulistyczne na terenie całego kraju w niezawodny sprzęt i akcesoria wysokiej jakości.

Dodaj komentarz