Medycyna, a badania ultrasonograficzne

Medycyna, a badania ultrasonograficzne

Ultrasonografia to potoczne określenie na badanie ultrasonograficzne, zwane również ultrasonografią. Jest to procedura obrazowania, którą lekarz może wykorzystać do zbadania różnych części ciała i narządów.

Ultradźwięki to szybka, bezpieczna, w dużej mierze wolna od skutków ubocznych i niedroga metoda badania. Znana jest również jako ultrasonografia. Z pomocą ultradźwięków lekarz może ocenić wiele różnych części ciała i narządów. Badanie można przeprowadzić ambulatoryjnie w gabinecie lekarskim lub w przychodni. Zwykle pobyt w szpitalu nie jest do tego potrzebny.

W aparaty USG są wykorzystywane zarówno do diagnostyki, jak i do monitorowania na żywo trudnych technicznie interwencji lub monitorowania postępu chorób. Typowe obszary zastosowań obejmują:

– badanie narządów jamy brzusznej, np. W celu oceny wątroby, śledziony i nerek,

– ultrasonografia tarczycy,

– USG serca (echokardiografia),

– badanie i monitorowanie przepływu krwi w naczyniach, np. Tętnicach szyjnych lub żyłach kończyn dolnych,

– USG kobiecej piersi (USG piersi),

– USG ginekologiczne, np. w celu oceny macicy, jajników i ciąży,

– USG stawów, np. Stawu biodrowego,

– określenie i monitorowanie krwawień w jamach ciała po wypadkach.

W zależności od tego, które narządy chce zbadać lekarz, badanie USG odbywa się w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej na stole do badań.

Najpierw lekarz smaruje głowicę żelem ultradźwiękowym, aby uzyskać równomierny kontakt między głowicą a powierzchnią ciała. Urządzenie ultradźwiękowe wysyła fale ultradźwiękowe do tkanki za pośrednictwem przetwornika. Pacjent tego nie czuje. Fale ultradźwiękowe są odbijane, czyli odrzucane przez tkankę na różne sposoby w zależności od jej budowy.

Przetwornik ponownie wychwytuje te odbite fale, dzięki czemu urządzenie ultradźwiękowe może obliczyć z nich obraz. Jest to teraz wyświetlane lekarzowi i pacjentowi na monitorze. Lekarz często pokazuje i wyjaśnia pacjentowi wyniki bezpośrednio na ekranie. Lekarz może wydrukować indywidualne, szczególnie znaczące obrazy bezpośrednio na aparacie USG. Aparat USG cena takiego urządzenia to poważny wydatek. Mając na myśli cenę urządzenia do ultrasonografii, mówimy zazwyczaj o kwotach mieszczących się w zakresie od 10, do nawet 70 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz