Kosmetyki do higieny intymnej w aptece

Kosmetyki do higieny intymnej w aptece

W aptekach lub drogeriach odnajdziemy szeroki asortyment płynów do higieny intymnej. Jak wybrać najlepszy żel do higieny intymnej? Dobry płyn do higieny intymnej winien być przede wszystkim dopasowany do wieku oraz potrzeb kobiety, utrzymywać właściwe pH, nie zawierać mydła, sztucznych barwników i substancji aromatycznych. Najlepszy żel do higieny intymnej nie ma parabenów, natomiast jego skład wsparty jest tylko na naturalnych składnikach.

Co wybrać do higieny intymnej?
Kosmetyki do higieny intymnej występują teraz pod postacią żeli, płynów, pianek i balsamów. Odpowiedni żel do higieny intymnej winien być bezpieczny oraz efektywny w utrzymaniu odpowiedniej i naturalnej flory bakteryjnej pochwy. To z kolei pozwoli na zachowanie właściwego (nieco kwaśnego) pH pochwy, jakie stanowi środowisko groźne dla patogennych drobnoustrojów.

Wykorzystywanie mydła w kostce lub standardowego żelu pod prysznic nie jest wskazane. Inne, aniżeli płyn do higieny intymnej, preparaty myjące mogą doprowadzać do uszkodzenia flory bakteryjnej pochwy, jakie stanowi jeden z elementów ryzyka rozwoju infekcji intymnych. Mleczka pod prysznic zawierają parabeny, substancje aromatyczne i barwniki, jakie mogą działać alergizująco, wywołując świąd oraz zaczerwienienie.

Zaburzenie właściwego pH miejsc intymnych, wywołane nieodpowiednią pielęgnacją okolic krocza, powoduje wzmożoną wrażliwość na rozwój potencjalnie groźnych drobnoustrojów –bakterii oraz grzybów. Przy kolejnym spadku odporności lub pojawieniu się otarć może dojść do rozwoju grzybicy pochwy czy bakteryjnego zakażenia pochwy.

Infekcje intymne powodują szereg przykrych symptomów, jak: palenie, świerzbienie, miejscowe zaczerwienienie oraz upławy. Systematyczne wykorzystywanie dobrego, i dobrze dopasowanego do wieku oraz potrzeb, żelu do higieny intymnej znamiennie obniża zagrożenie infekcji oraz pozwoli na utrzymanie zdrowia okolic intymnych.

Jaki jest skład dobrego płynu do higieny intymnej?
Unikalny skład najlepszych płynów oraz żeli do pielęgnacji okolic intymnych przejawia działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Środek taki winien zawierać w składzie przede wszystkim:

  1. pałeczki kwasu mlekowego – fizjologicznie występują w drogach rodnych oraz gwarantują pochwie nieco kwaśne środowisko – naturalną barierę ochronną przed chorobami;
  2. D-pantenol – obecność owej substancji jest istotna w wypadku kobiet, jakie odczuwają suchość pochwy; to substancja nawilżająca, przyśpieszająca odnowę otarć, kojąca podrażnienia, jak również likwidująca poczucie świądu oraz palenia;
  3. naturalne ekstrakty z ziół, takich jak np.: kora dębu, lukrecja, żurawina, aloes, szałwia; składniki te mają działanie kojące, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, zarówno jeżeli idzie o drogi rodne, jak również moczowe.

Chociaż mnóstwo artykułów przyciąga nas zapachem, np. świeżego rumianku, warto pamiętać, iż odpowiedni płyn do higieny intymnej winien być bezzapachowy oraz bezbarwny. Środki dodawane w celu stworzenia przyjemnego zapachu mogą wywoływać podrażnienia, jak również uczulenia.

Płyn czy żel do higieny intymnej – czy wiek ma znaczenie?
Ważną sprawą przy doborze płynów do higieny intymnej jest wiek kobiety. Młodsze, dojrzewające panie są szczególnie narażone na choroby, rozmaitego typu podrażnienia i występowanie przykrego zapachu. U starszych, dojrzalszych, pań obniża się tymczasem ilość naturalnie wydzielanego śluzu, i co za tym idzie – częściej dochodzi do poczucia suchości pochwy i obtarć.

W aptekach dostępne są żele do higieny intymnej dla pań wchodzących w czas menopauzy. Wyjątkowy skład każdego z tychże środków pozwoli samodzielnie zadbać o okolice intymne, podnieść komfort, uczucie świeżości i czystości. Najistotniejszy jest fakt, iż środki te ograniczają zagrożenie rozwoju chorób intymnych.

Warto zaznaczyć, jak istotna staje się właściwa higiena intymna w okresie ciąży. W tym wyjątkowym czasie panie powinny zwrócić wyjątkową uwagę na wybierany przez siebie produkt do pielęgnacji. Płyn do higieny intymnej dla kobiety w ciąży musi być przede wszystkim hipoalergiczny, działać antybakteryjnie, antywirusowo oraz przeciwgrzybiczo, i również mieć kwas mlekowy i naturalne ekstrakty (np. z melisy) działające nawilżająco.

Źródło: https://www.zaufane-apteki.pl/blog/kosmetyki-do-higieny-intymnej-224.html</a>

Dodaj komentarz