Kilka słów na temat kultury i sztuki w Poznaniu

Kilka słów na temat kultury i sztuki w Poznaniu

Bardzo często mówi się o tym, że „cudze chwalimy a swego nie znamy”. Z całą pewnością nie są to tylko i wyłącznie puste słowa. Dowodów na to można znaleźć cale mnóstwo. W tym tekście nie będziemy jednak wyliczać dowodów, po prostu weźmiemy pod uwagę Poznań. Od razu należy zaznaczyć, że stolica województwa wielkopolskiego zostanie przedstawiona pod kątem kultury i sztuki. Z pewnością nie wszyscy wiedzą, ale w Poznaniu mamy do czynienia z licznymi instytucjami kulturalnymi. Przez to tak naprawdę wiele osób nie ma wyboru (jeśli czegoś nie znamy to nie wiemy, co tracimy).

Poznań a instytucje kulturalne i sztuka

Na pewno powinniśmy zacząć od tego, że w mieście możemy znaleźć Operę (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki). W dalszej kolejności mamy tetry z własną sceną. Takich miejsc jest łącznie 8 (przykłady – Teatr Polski, Teatr Animacji, Teatr Nowy). Nie brakuje też teatrów, które nie mają profesjonalnej sceny, można wymienić chociażby Teatr Strefa Ciszy czy Platformę Artystyczną O.B.O.R.A. Idąc dalej – mamy także Filharmonię Poznańską im. Tadeusza Szeligowskiego. Następne na liście są kina i muzea. W całym mieście mamy 12 kin z czego w pięciu przypadkach mamy do czynienia z wielosalowymi multipleksami. Jeżeli chodzi o ilość muzeów, mamy 28 miejsc. Przykłady to chociażby Makiety Dawnego Poznania, Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego, Muzeum Bambrów Poznańskich, Muzeum Powstania Poznańskiego oraz Centrum Wycieczkowe Lech. Bez wątpienia jest w czym wybierać (nawet najbardziej wymagające osoby powinny dojść do identycznego wniosku). Co do kontynuacji kultury w Poznaniu, lista zbliża się ku końcowi – zostały jeszcze tylko chóry oraz galerie sztuki. Chórów mamy 20, wśród nich są choćby Poznańskie Słowiki, Poznański Chór Katedralny oraz Chór Akademicki UAM. Galerii Sztuki jest ponad 40 (biorąc pod uwagę również Galerię Miejską Arsenał, która jest największa). W ten sposób powiedzieliśmy na temat tego, co jest najważniejsze – czas powiedzieć teraz o obiektach, które mają mniejszej randze.

Kultura i sztuka w Poznaniu – obiekty z mniejszą rangą

Na początku tej części tekstu warto podkreślić, że tekst prezentuje subiektywne odczucia i co za tym idzie nie wszyscy muszą się z nimi zgadzać. Tak więc, jeśli ktoś z Państwa uważał, że w Poznaniu brakuje orkiestr oraz zespołów muzycznych i folklorystycznych, można mówić o sporym błędzie. Świetnym przykładem jest Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” i Polski Teatr Tańca, który prezentuje swoje spektakle widzom z całego świata.

Na tym możemy zakończyć tekst dotyczący kultury i sztuki w Poznaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do tego miasta, tekst miał za zadanie je wszystkie rozwiać. Tak naprawdę możemy powiedzieć, że jedyne co może stanąć naprzeciw to pogoda Poznań. Niemniej, nie ma co ukrywać, że z nią jeszcze nikt nie wygrał i w tym względzie nie mamy specjalnego wyboru. Zostaje nam tylko i śledzenie prognozy pogody oraz liczenie na szczęście. W końcu nie od dziś wiadomo, że prognozy pogody mogą być błędne, szczególnie dotyczy to prognoz długoterminowych.

Dodaj komentarz