Jak wygląda rentgen zęba?

Jak wygląda rentgen zęba?

Początek diagnostyki medycznej z pomocą zdjęć wykonywanych rentgenem datowany jest na lata 30. XX wieku. Ta metoda badania nosi nazwę pochodzącą od nazwiska wynalazcy promieni X – Niemca, Wilhelma Röntgena, który za swoje odkrycie otrzymał w 1901 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Rtg zęba jest od dawna powszechnie stosowany w diagnostyce i leczeniu stomatologicznym,

Początek diagnostyki medycznej z pomocą zdjęć wykonywanych rentgenem datowany jest na lata 30. XX wieku. Ta metoda badania nosi nazwę pochodzącą od nazwiska wynalazcy promieni X – Niemca, Wilhelma Röntgena, który za swoje odkrycie otrzymał w 1901 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Rtg zęba jest od dawna powszechnie stosowany w diagnostyce i leczeniu stomatologicznym, ze względu na swoją bezbolesność i nieinwazyjność, a jednocześnie dokładność w odwzorowaniu zmian w tkankach zębów i dziąseł, których nie można zobaczyć gołym okiem. Jak wygląda rtg zęba i co pozwala zbadać?

Sposób przeprowadzania badania


Badanie rtg zęba jest przeprowadzane szybko, bezboleśnie i bezinwazyjnie. Można rozróżnić dwa jego rodzaju: wewnątrzustne i zewnątrzustne. W przypadku badania wewnątrzustnego w jamie ustnej pacjenta umieszczony zostaje niewielki detektor umożliwiający wykonanie zdjęcia od 1 do 4 zębów. Tego typu zdjęcia zęba to punktowe i skrzydłowo-zgryzowe. Umożliwiają one wykrycie próchnicy, pozwalają na określenie, jak układają się kanały zębowe i określają, czy pacjent ma zmiany wymagające leczenia endodontycznego. Zewnątrzustne zdjęcia rtg to natomiast badania cefalometryczne, panoramiczne czy tomograficzne 3D.

Do zdjęć rtg nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a ich wykonanie trwa raptem kilkanaście sekund. Przed prześwietleniem wymagane jest jedynie zdjęcie biżuterii i elementów metalowych, które mogłyby wpłynąć na dokładność zdjęcia. Należy również poinformować technika przeprowadzającego badanie rtg o noszeniu protezy.

Mimo obaw, jakie mają niektórzy pacjenci obawiający się promieniowania w trakcie wykonywania zdjęć, jest ono minimalne. Dzięki wykorzystaniu współcześnie techniki cyfrowej do robienia zdjęć rtg ilość promieni X zredukowana została dodatkowo o 70 procent, więc ze znacznie większą jego ilością możemy mieć do czynienia na co dzień ze względu na występowanie w naturze pierwiastków radioaktywnych czy promieniowania z kosmosu.

Gdzie wykonać rtg zęba w Szczecinie?


Pracownia Panoramicdent specjalizuje się w wykonywaniu takich badań jak rtg zęba. Szczecin jest miejscem lokalizacji pracowni Panoramicdent, która zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na zdjęcia zębów, pantomografię czy zdjęcia cefalometryczne.

KawkowoPolana
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos