Jak przebiega kalibracja alkomatów

Jak przebiega kalibracja alkomatów

Alkomaty to specjalistyczne urządzenia, które kontrolują poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Wykorzystują je zarówno prywatni użytkownicy, jak i wojsko, policja, straż graniczna oraz instytucje publiczne i zakłady pracy. Aby jednak te urządzenia prawidłowo funkcjonowały i dawały wiarygodne i precyzyjne wyniki niezbędne staje się przeprowadzenie procesu kalibracji. Oznacza to, ze urządzenie należy odpowiednio ustawić i wyregulować, aby dawało prawidłowe wyniki badań. Takie zabiegi powinno wykonywać się cyklicznie.

Na czym polega kalibracja alkomatów

Do przeprowadzenia zabiegu kalibracji wykorzystuje się odpowiednie wzorce etanolu oraz specjalistyczne urządzenia, zwane symulatorami wydechu. Urządzenie symuluje ludzi wydech pod wpływem alkoholu. Podczas badania wykorzystuje się wzorce, które są roztworami o znanej wartości stężeń etanolu. Urządzenie jest podłączane do symulatora wydechu, które wtłacza w nie powietrze z odpowiednią ilością etanolu rozpuszczonego we wzorcu. Wykonywanie kalibracji jest niezbędne, ponieważ pozwala na dokładne ustawienia alkomatu w trybie serwisowym, co wpływa znacząco na poprawę wyników badań.

Dlaczego należy przeprowadzić kalibrację alkomatu

Tester alkoholu jest urządzeniem, które – w zależności od modelu – może być wyposażony w bardzo czuły sensor elektrochemiczny lub półprzewodnikowy. Sensor z czasem ulega naturalnemu zużyciu, a wpływa na to częstotliwość użytkowania alkomatu i sposób jego przechowywania. Zbyt wysoka i niska temperatura oraz doprowadzenie go do zawilgocenia może spowodować, że wyniki będą niedokładne i nieprawidłowe, a sam sensor może ulec uszkodzeniu. Dowiedz się więcej na: https://bean.pl/jak-przebiega-kalibracja-alkomatu/

Kalibracja alkomatów – kiedy należy ją przeprowadzić

Nowo zakupiony alkomat jest skalibrowany w sklepie już w dniu zakupu. Profesjonalne usługi kalibracji wykonuje firma Bean.pl, która również zajmuje się dystrybucją alkomatów, pochodzących od światowych, renomowanych producentów. Proces kalibracji jest poświadczony stosownym Certyfikatem Kalibracji.
Alkomaty, które są już użytkowane należy poddawać procesowi kalibracji cyklicznie. W przypadku urządzeń z czujnikiem półprzewodnikowym alkomat powinien być kalibrowany co 6 miesięcy i po 200 wykonanych testach, zaś alkomaty, wyposażone w sensor elektrochemiczny powinny być poddawane procesowi kalibracji co 12 miesięcy lub po wykonaniu 500 pomiarów.
W naszym sklepie Bean.pl przeprowadzisz kalibrację swojego alkomatu w sposób szybki i w komfortowych warunkach. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, a kalibrację wykonujemy na precyzyjnych urządzeniach amerykańskiej firmy Guth Labs oraz kanadyjskiej firmy ACS w sterylnych warunkach laboratoryjnych.

Dodaj komentarz