Co zrobić, gdy kupiony przez nas materac okazuje się za twardy

Co zrobić, gdy kupiony przez nas materac okazuje się za twardy

Niegdyś panowało przekonanie, że im twardszy materac tym lepszy. To niestety mit, który na szczęście traci na popularności. Dobry materac nie może być ani za miękki, ani za twardy. Należy go dostosować nie tylko do rozmiaru łóżka, ale także do masy naszego ciała i osobistych preferencji. Co w przypadku, kiedy już kupiliśmy produkt, ale ten okazał się zbyt twardy? Czy można jakoś odratować materac, czy też jesteśmy skazani na nowy?

Objawy świadczące o tym, że Twój materac jest za twardy:

  • rano nie wstajesz wypoczęty, tylko jeszcze bardziej zmęczony;
  • odczuwasz nieprzyjemne drętwienie kończyn;
  • kiedy kładziesz się spać, bardzo długo szukasz wygodnej pozycji, czujesz nacisk na ciało i nie możesz spokojnie zasnąć;
  • po przebudzeniu odczuwasz zesztywnienie kręgosłupa, znacznie trudniej przychodzi Ci odzyskanie koncentracji, a wykonywanie poszczególnych ruchów sprawia Ci ból.

Jeśli zauważyłeś którykolwiek z tych objawów, powinieneś, w trosce o Twoje zdrowie, natychmiast zareagować. Nie bagatelizuj takich symptomów, ponieważ mogą one przynieść długotrwałe i uciążliwe skutki.

Konsekwencje spania na niewygodnym materacu

Jedną z podstawowych funkcji materaca jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa we wszystkich jego częściach – zatem to właśnie tym powinniśmy się kierować, wyszukując „materace Kraków”. Zbyt twarda powierzchnia materaca nie będzie pozwalała na zdrowe ułożenie kręgosłupa. Szczególnie obciążone będą jego górne i dolne partie, co w przyszłości może powodować bolesne zwyrodnienia.

Twardy materac uciska na nasze mięśnie, może też znacząco zaburzyć działanie układu krwionośnego. A przede wszystkim: nie pozwala nam się wyspać, a odpowiednia długość komfortowego snu jest bardzo ważna dla funkcjonowania całego organizmu. W przeciwnym wypadku będziemy mieli problemy z koncentracją i trafną oceną sytuacji, co może być szczególnie niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu.

Za twardy materac – co robić?

Kiedy już trafnie zdiagnozujemy, że przyczyną naszych dolegliwości jest twardy materac, nie musimy od razu biec do sklepu po nowy. Warto rozważyć zakup tzw. toppera, czyli nakładki, nazywanej również materacem powierzchniowym. Toppery są bardzo elastyczne i miękkie, a przy tym nie zajmują dużo miejsca, ponieważ są dość cienkie. Dzięki dopracowanym technologiom wykorzystywanym do ich produkcji, materace powierzchniowe dostosowują się do ciężaru i ułożenia ciała, zapewniając zdrowy, wygodny sen.

Twardość materaca może też zależeć od stelaża. Nie warto zatem decydować się na modele sztywne, które nie pozwolą materacowi swobodnie się uginać tak, by dobrze podpierać kręgosłup. Stelaże elastyczne lub sprężynujące sprawdzą się zdecydowanie lepiej i mogą stanowić wybawienie w przypadku zbyt twardej powierzchni do spania.

Dodaj komentarz