Charakterystyka i montaż blach trapezowych

Charakterystyka i montaż blach trapezowych

Jak sama nazwa wskazuje, to blachy faliste w kształcie trapezu, dostępne w wielu różnych rozmiarach. Ich największą zaletą jest z pewnością uniwersalność – są wykorzystywane do pokryć dachowych i elewacyjnych zarówno na niewielkich, najprostszych powierzchniach, jak garaże, ale znajdują też swoje zastosowanie w budynkach administracyjnych czy halach o dużej powierzchni. Można je montować na dachach

Jak sama nazwa wskazuje, to blachy faliste w kształcie trapezu, dostępne w wielu różnych rozmiarach. Ich największą zaletą jest z pewnością uniwersalność – są wykorzystywane do pokryć dachowych i elewacyjnych zarówno na niewielkich, najprostszych powierzchniach, jak garaże, ale znajdują też swoje zastosowanie w budynkach administracyjnych czy halach o dużej powierzchni. Można je montować na dachach prostych lub o niewielkim kącie nachylenia.

Blacha trapezowa to materiał niezwykle ekonomiczny, lekki i trwały. Można ją montować zarówno w budynkach gospodarczych, jak i użytkowych, jak domki jednorodzinne. Jest odporna na wszelkie warunki pogodowe, ponieważ nie pochłania wilgoci (pozwala na swobodne spływanie wody), a jej trwałość chroni dach przed silnym wiatrem. Blachę trapezową kupuje się wyłącznie pociętą na arkusze o określonych wymiarach. Są wykonywane albo z aluminium, albo ze stali.

Blachy trapezowe z aluminium

Rdzeń z aluminium ma zwykle grubość 0,6 mm. Pokrywa się go ozdobno-ochronną warstwą, która pozwala przeciwdziałać utlenianiu. Blachy trapezowe z aluminium są dostępne w wielu kolorach, jednak wybór jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku blach ze stali.

Blachy trapezowe ze stali

Blachy ze stali mają grubość do 1 mm – pokrywa się je zwykle ocynkiem, przez co zyskują naturalny stalowy kolor. Zalecane jest jednak dodatkowe użycie powłoki ochronnej, ponieważ ocynkowana stal ma tendencję do rdzewienia z biegiem lat. Wybór kolorów jest ogromny. Należy oczywiście pamiętać, że blacha trapezowa wykonana ze stali jest znacznie cięższa niż w przypadku arkuszy aluminiowych.

Montaż

Montaż blachy trapezowej jest bardzo prosty – robi się to z zakładem, czyli każdy arkusz blachy musi zachodzić na drugi. Pojedyncze arkusze powinny zostać przytwierdzone do rusztowania z łat lub antyłat wkrętami farmerskimi. Przed wykorzystaniem rusztowań, dobrze zabezpieczyć powierzchnię folią dachową, zapobiegającą wilgoci. Jeśli planujesz zamontowanie rynien koszowych, pasów czy haków rynnowych, to również należy to zrobić przed rozpoczęciem montowania blachy trapezowej. Alternatywą dla blachy trapezowej może być blachodachówka.

Kawkopolana
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos