Zabezpieczenie antywirusowe Twojego komputera

Zabezpieczenie antywirusowe Twojego komputera

Każdy internauta, nawet taki, który z sieci korzysta w sposób mało zaawansowany i sporadyczny, musi zadbać o dobre zabezpieczenie antywirusowe. Zagrożeń związanych z zainfekowaniem przez szkodliwe oprogramowanie jest bardzo dużo – od irytującego spowolnienia pracy komputera, aż do znacznie poważniejszych konsekwencji – z włamaniami na konta bankowe, kradzieżami tożsamości i wyciekami prywatnych informacji włącznie. Jak

Każdy internauta, nawet taki, który z sieci korzysta w sposób mało zaawansowany i sporadyczny, musi zadbać o dobre zabezpieczenie antywirusowe. Zagrożeń związanych z zainfekowaniem przez szkodliwe oprogramowanie jest bardzo dużo – od irytującego spowolnienia pracy komputera, aż do znacznie poważniejszych konsekwencji – z włamaniami na konta bankowe, kradzieżami tożsamości i wyciekami prywatnych informacji włącznie.

Jak zabezpieczyć swój komputer

Na szczęście można skutecznie uchronić się przed wspomnianymi powyżej efektami działalności cyberprzestępców. Ważnym działaniem jest regularne aktualizowanie systemu operacyjnego i innych używanych aplikacji (np. przeglądarek internetowych). Pozwala to na zabezpieczenie luk i błędów, które mogą znajdować się w kodzie – są one furtką dla szkodliwego oprogramowania. Warto stosować opcję automatycznej aktualizacji.
Nie ulega jednak wątpliwości, że nawet nowy, świetnie zaktualizowany system to zdecydowanie za mało. Aby zachować właściwą kontrolę nad połączeniami wychodzącymi i przychodzącymi do komputera, należy stosować firewall, czyli tzw. zaporę sieciową. Jest to zabezpieczenie, które blokuje nieautoryzowaną transmisję danych i informuje użytkownika, kiedy posiadana aplikacja w podejrzany sposób pobiera bądź wysyła informacje. Niektóre programy antywirusowe domyślnie posiadają funkcję firewall – takim przykładem jest Kaspersky Internet Security.

A czym właściwie jest program antywirusowy? Można powiedzieć, że stanowi fundament ochrony użytkownika Internetu. Działa w czasie rzeczywistym, a jego zadaniem jest skanowanie plików pod kątem ewentualnej infekcji, szyfrowanie połączeń, blokowanie wirusów, spyware, ransomware, keyloggerów i zewnętrznych ataków, a także prób przejęcia nieautoryzowanego dostępu – np. do kamery internetowej. Dobry antywirus powinien również dodatkowo chronić użytkownika podczas płatności online i dobrze radzić sobie z relatywnie nowymi zagrożeniami, takimi jak generowanie kryptowalut. Istnieją pakiety zabezpieczające, które zaopatrzone są w szereg dodatkowych funkcji np. pozwalają na specjalną ochronę i zarządzanie hasłami (tzw. menadżer haseł).

Jak wybrać zabezpieczenie antywirusowe dla siebie

Warto zwrócić uwagę na opinie ekspertów i wyniki testów w zakresie technologii bezpieczeństwa i jakości oferowanych rozwiązań. Jednym z liderów jest firma Kaspersky, która może pochwalić się licznymi wyróżnieniami, między innymi nagrodą Symbol Dekady 2020. Aktualnie Kaspersky chroni ponad 400 milionów użytkowników Internetu na całym świecie.

KawkowoPolana
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos