Kiedy używa się plomb tymczasowych

Kiedy używa się plomb tymczasowych

Wypełnienie, które potocznie nazywa się plombą, to aktualnie najlepszy sposób odbudowy zęba po leczeniu zachowawczym, czyli po usunięciu przez stomatologa zmian próchnicznych z twardych tkanek zęba. Wypełnienia możemy podzielić na dwie grupy: tymczasowe i ostateczne. Jakie są między nimi różnice?

Czym różnią się plomby tymczasowe od ostatecznych

Wypełnienie ostateczne jest tym, które będziemy zakładać bez planowania w przyszłości dodatkowej wymiany, czyli już na zawsze. Niestety mimo tego, że zamontujemy je na stałe, to nie posłużą nam do końca życia, ponieważ materiał z biegiem czasu będzie się zużywał i zacznie przeciekać. Ponadto cały czas będą działać bakterie próchnicotwórcze, które powodują próchnicę wtórną, a żeby ją wyleczyć, należy usunąć wadliwe wypełnianie.

Plomby tymczasowe natomiast przeznaczone są do tego, aby na pewien okres, ustalony z góry przez lekarza, zamknąć ubytek. Ich głównym zadaniem jest stworzyć mur pomiędzy miazgą a ubytkiem zęba. Drugą sytuację, w której stomatolog będzie stosował tymczasowe wypełnienie, jest brak możliwości zapewnienia suchości w miejscu wykonywania zabiegu.

Żeby plomba ostateczna spełniła swoją funkcję, podczas jej zakładania ani krew, ani ślina, nie może dostać się do ubytku. W takich właśnie sytuacjach stosuje się wypełnienie tymczasowe, które chemicznie wiąże się z zębem.

Kiedy stan zapalny dziąseł powodujący masywne krwawienie zostanie wyleczony, można będzie plomby tymczasowe wymienić na plomby ostateczne kompozytowe albo amalgamatowe. Dentyści stosują także powszechnie znany fleczer. W stomatologii zachowawczej wypełnienie to stosuje się tylko do nagłego zabezpieczenia zębów.

Kiedy przydają się tymczasowe wypełnienia zębów i gdzie je kupić

Każdy gabinet stomatologiczny posiada niezbędne materiały do tymczasowego wypełniania zębów. Przydają się najczęściej, wtedy gdy lekarz przygotowuje pacjenta do bardziej skomplikowanych zabiegów, np. leczenia kanałowego.

Plomby tymczasowe charakteryzują się łatwością zakładania oraz usuwania z ubytku, a także korzystnym wpływem na tkanki przyzębia i zębów. W ofercie sklep.marrodent.pl możemy znaleźć szeroki asortyment wysokiej klasy materiałów, które są gotowe do użycia w jamie ustnej, jak i te do zarabiania.

Zastosowanie wypełnień tymczasowych pomoże chronić zęby przed przedostawaniem się resztek jedzenia do środka oraz działaniem zewnętrznych czynników. Wszystkie dostępne w ofercie plomby są bezpieczne dla pacjenta, mają odpowiednie certyfikaty i sprowadzane są wyłącznie od renomowanych producentów materiałów stomatologicznych. Jeśli więc chcesz zadbać o zdrowy i piękny uśmiech swoich pacjentów, to koniecznie zamów do gabinetu wysokiej jakości produkty.

Dodaj komentarz