Jak poznanie swoich cech może ci pomóc w relacjach z innymi?

Jak poznanie swoich cech może ci pomóc w relacjach z innymi?

Każdy z nas doskonale wie, że poznanie siebie jest bardzo istotne. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak ta wiedza może wpłynąć na twoje relacje z innymi? Poniżej dowiesz się o czterech korzyściach jakie uzyskasz z dogłębnego poznania siebie w kontekście interakcji z ludźmi. Znalezienie wspólnego języka z innymi Poznanie siebie może być pierwszym krokiem do

Każdy z nas doskonale wie, że poznanie siebie jest bardzo istotne. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak ta wiedza może wpłynąć na twoje relacje z innymi? Poniżej dowiesz się o czterech korzyściach jakie uzyskasz z dogłębnego poznania siebie w kontekście interakcji z ludźmi.

  1. Znalezienie wspólnego języka z innymi

Poznanie siebie może być pierwszym krokiem do rozmowy z drugą osobą o tym, w jaki sposób funkcjonujesz, jaki jesteś, jakie masz cechy, itp. Dzięki temu inni lepiej zrozumieją twoje postępowanie, motywacje i pragnienia, jak i mogą też odnieść się do tego, jak postrzegali cię dotychczas. Świadomość siebie sprzyja bardziej świadomym kontaktom z innymi osobami. Dla przykładu – jeśli jesteś osobą, która nie odczuwa wielkiej potrzeby do częstego doświadczania nowych i intensywnych wrażeń, a bardziej doceniasz spokój i możliwość odcięcia od świata zewnętrznego, to twoje potrzeby mogą nie być oczywiste dla przyjaciela, który z natury jest bardzo żywiołowy, towarzyski i chętny do poszukiwania ekscytujących zajęć. Poprzez znajomość swoich potrzeb, będziesz mieć większą łatwość by powiedzieć mu, jakie masz wymagania, dzięki czemu on szybciej i łatwiej cię zrozumie.

2. Poznanie różnorodności = lepsze zrozumienie innych

Oczywistym jest, że ludzie różnią się między sobą, a cechy ludzkie są zbyt różnorodne by mogły grupować populację tylko na kilka typów. O tym, że typy osobowości nie istnieją możesz przeczytać tu. Wciąż istnieje powszechne przekonanie wśród ludzi, że skoro ja tak mam, to na pewno inni mają tak samo. Poznanie siebie pozwala nam zrozumieć, że wcale tak nie jest. Każdy z nas ma bowiem prawo mieć odmienne poglądy i odczucia, a także działać i myśleć w kompletnie inny sposób. Jednocześnie to nie oznacza, że któraś z metod postępowania jest gorsza lub lepsza – jest po prostu inna. Poprzez zrozumienie siebie oraz innych osób, możemy uczyć się się szacunku do różnorodności naszych osobowości. I dzięki temu, mimo, iż twój żywiołowy kolega uwielbia w wolnym czasie jeździć na motocyklu, a ty wolisz raczej leżeć na hamaku i czytać książkę, nie oznacza to, że niemożliwym jest odnalezienie między wami wspólnej przestrzeni, w której będziecie się dogadywać.

3. Poprawa komunikacji

Świadomość siebie pozwala także na lepsze komunikowanie swoich potrzeb i pragnień, dzięki czemu porozumienie z innymi jest po prostu łatwiejsze. Istnieje wiele metod komunikacji, które możesz dopasować do swoich osobistych preferencji. Rozmowa twarzą w twarz, czy też poprzez wideorozmowę, mail, sms, telefon? Od Ciebie zależy jaki sposób wybierzesz. A może masz jakiś ulubiony? Wybór metody komunikacji z innymi w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych cech. Dzięki wykonaniu testu osobowości, dowiesz się, jaki sposób komunikacji tobie najbardziej odpowiada i dlaczego.

4. Mniejsza ilość konfliktów

Czy tego chcemy czy nie, nawet w świetnie funkcjonującej relacji, mogą zdarzyć się konflikty. Jest to normalne i naturalne, ponieważ ludzie i ich poglądy różnią się między sobą i nie zawsze łatwo jest pogodzić swoje racje z opiniami innych. Aby uniknąć nadmiernych negatywnych emocji związanych z konfliktami, trzeba nauczyć się racjonalnie do nich podchodzić oraz wiedzieć jakie okoliczności mogą je wywołać. Wiedza na temat tego, w jakich sytuacjach konflikty się pojawiają oraz jak ty osobiście na nie reagujesz na konflikty pomoże ci zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

Jak widać, poznanie swoich własnych cech może przyczynić się do wielu korzyści.. Dobry test osobowości jest źródłem cennych informacji na temat nas samych, oraz może być wskazówką do tego, jak dbać o relacje z innymi.

Kawkopolana
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos