Zastosowanie i rodzaje blach trapezowych

Zastosowanie i rodzaje blach trapezowych

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Inwestorzy chętnie po nią sięgają nie tylko ze względu na niską cenę, ale przede wszystkim jakość. Blacha, choć tania, jest bardzo wytrzymała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki odpowiednim powłokom zabezpieczającym, nie straszna jej też rdza i korozja.

Rozdaje blach trapezowych

Blacha trapezowa to płaskie arkusze metalu, które są cięte na wymiar i na indywidualne zamówienie klienta. Pozwala to uniknięcie problemów związanych z nadwyżką materiałów budowlanych. Ze względu na zastosowanie, blachę trapezową możemy podzielić na dwie grupy:

  • Blachy trapezowe osłonowe – ich główne zastosowanie to pokrycia dachów, elementy ścienne oraz wykorzystuje się je jako podsufitki(czyli te elementy, dzięki którym zwieńczenie dachu wygląda estetycznie i pasuje do elewacji budynku)
  • Blachy trapezowe konstrukcyjne – głównie stosowane w konstrukcjach dachów bezpłatwiowych, czyli jako zadaszenie konstrukcji wielkich hal przemysłowych czy obiektów użytku publicznego.

Zastosowanie blachy trapezowej

Materiał ten świetnie się nadaje nie tylko do krycia dachów, ale też elewacji, zwłaszcza tych prostych i nowoczesnych brył budynków. Chociaż głównie kojarzy się z wielkimi halami przemysłowymi, to blacha trapezowa sprawdzi się również na dachach domów w nowoczesnym stylu. Z szerokiego wyboru kolorów oraz rodzajów, bez problemu uda się dobrać taki, który będzie pasować do elewacji budynku. Oczywiście nie każdemu odpowiada wygląd blachy trapezowej jako pokrycie dachu, wtedy można wybrać taki materiał jak blachodachówka, który też nie jest drogi, ale wyglądem przypomina tradycyjną dachówkę ceramiczną. Gdzie jeszcze można zastosować blachę trapezową? Niemalże wszędzie tam, gdzie potrzebujemy postawić wytrzymała konstrukcję, ale niskim kosztem! Garaże, zadaszenia altan czy ganków – materiał ten sprawdzi się tam idealnie. Blachę trapezową możemy też użyć jako ogrodzenie posesji – nie tylko różnych budynków przemysłowych, ale także domów jednorodzinnych.

Dodaj komentarz