Długi cykl miesiączkowy – czy powinnam się martwić?

Długi cykl miesiączkowy – czy powinnam się martwić?

Wiele pytań i wątpliwości pośród dziewcząt oraz młodych kobiet dotyczy cyklu menstruacyjnego. Niepewność to nie tylko kwestie związane z antykoncepcją czy nieplanowaną ciążą, ale też sama długość cyklu miesiączkowego. Istotnym zagadnieniem jest czas pomiędzy poszczególnymi miesiączkami oraz ich nieregularność.

Umowne 28 dni

Prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać od 21 do 35 dni. Na ogół ten przedział rozkłada się w granicach 28-31 dni. Zarówno przy zbyt krótkim, jak również długim cyklu mówi się o nieregularnej miesiączce. O ile podczas dojrzewania i związanych z tym wahań hormonów nie jest to aż tak bardzo niepokojące, to u kobiet i dziewcząt do tej pory regularnie miesiączkujących, taki stan może łączyć się z wieloma zaburzeniami czy chorobami.

Niepokojące są nie tylko nieregularne miesiączki, ale także brak okresu w przypadku dziewczyn, które przekroczyły siedemnasty rok życia. Pierwsza miesiączka jest o tyle istotna, że jest swoistym sygnałem o gotowości do posiadania potomstwa. Brak krwawienia może wynikać nie tylko z nieprawidłowego stężenia hormonów, ale także z budowy anatomicznej – czasem za ten stan odpowiadają niedostatecznie rozwinięte narządy płciowe (pochwa, macica), niekiedy za brak okresu odpowiada zbyt gruba i mocno umięśniona błona dziewicza.

Przyczyny nieregularnych krwawień

Zbyt krótki lub zbyt długi cykl miesiączkowy często jest wynikiem nieprawidłowej pracy tarczycy, która pośrednio odpowiada za prawidłowe jajeczkowanie. U kobiet z niedoczynnością hormonu tarczycy występuje nadmiar estrogenów, co prowadzi do zaburzeń cyklu. Kolejnym hormonem mogącym powodować nieprawidłowości jest prolaktyna – nadmiar to nie tylko zbyt długi bądź zbyt krótki cykl miesiączkowy, ale także skąpe lub całkowicie zanikające krwawienie. Przy wysokim poziomie prolaktyny miesiączki stają się bezowulacyjne, co nie pozwala zajść w ciążę. Kolejną, bardziej prozaiczną przyczyną nieregularności, może być zbyt wysoka masa ciała. Również anoreksja, także niezdiagnozowana, często łączy się zanikiem krwawienia. Zdarza się też, że przyjmowanie niektórych leków (także używek) negatywnie wpływa na jakość i regularność miesiączek.

Długi cykl menstruacyjny może też łączyć się ze stresem, chorobami nowotworowymi czy infekcjami układu rozrodczego. Przyczyn może być więcej.

Co zrobić, kiedy okres się spóźnia?

Przyjmuje się, że przy wykluczeniu zapłodnienia, niepokojącym sygnałem jest to, kiedy miesiączka nie pojawiła się w ciągu dwóch miesięcy. Wtedy warto wybrać się do ginekologa, który po konsultacji skieruje na dalsze badania. Także przy powtarzających się nieregularnych cyklach wskazana jest wizyta u specjalisty.

Więcej informacji znajdziesz na www.myob.pl (LINK! https://www.myob.pl/twoj-cykl-menstruacyjny-czyli-cykl-miesiaczkowy)

Dodaj komentarz